Wydawać by się mogło, że wszystkie soczewki w okularach są takie same. Owszem, na pierwszy rzut oka może to tak wyglądać, ale w rzeczywistości można wyróżnić kilka rodzajów szkieł. Dla zainteresowanych tym tematem przygotowaliśmy ten wpis. Omawiamy w nim wszystkie rodzaje szeroko stosowanych soczewek okularowych. Zapraszamy do lektury!

Rodzaje soczewek stosowanych w okularach

Soczewki szklane (inaczej zwane mineralnymi) – to najstarszy i jeszcze do niedawna najpopularniejszy rodzaj szkieł. Są dość wytrzymałe i odporne na zarysowania oraz cieńsze od innych. Niestety ich sporą wadą jest duży ciężar, który powoduje, że okulary więcej ważą, a ich komfort noszenia jest mniejszy. Poza tym można je stosować jedynie w pełnych oprawkach. Oczywiście w razie upadku może łatwo dojść do ich pęknięcia lub stłuczenia. Nie zmienia to jednak faktu, że nadal są chętnie stosowane w okularach, zwłaszcza korekcyjnych, ze względu na ich doskonałą przejrzystość, która gwarantuje świetną jakość widzenia.

point-mold-and-cloud-mold-1029825_1280Soczewki plastikowe (inaczej nazywane organicznymi) – to soczewki produkowane z nowoczesnych i materiałów o wysokiej jakości. Są lekkie i bardzo odporne na zarysowania i wszelkiego rodzaju uszkodzenia, również upadki. Niełatwo je stłuc, w związku z czym bardzo często stosuje się je w okularach przeznaczonych dla sportowców. Zapewniają bardzo dobrą jakość widzenia, a ich przejrzystość jest porównywalna do tej, którą posiadają soczewki mineralne. W większości przypadków nakłada się na nie specjalne powłoki, które jeszcze bardziej podwyższają ich trwałość. Do najpopularniejszych z nich należą: powłoka utwardzająca i antyrefleksyjna. Ta pierwsza przedłuża trwałość szkieł i powoduje, że dużo łatwiej usunąć z nich wszelkiego rodzaju zabrudzenia. Druga z kolei rozprasza refleksy powstające przy odbijaniu się światła od gładkich powierzchni. Dzięki temu komfort widzenia jest lepszy, a oczy i mózg tak szybko się nie męczą. Na soczewki z tą powłoką warto się zdecydować w okularach, których używamy do pracy przy komputerze oraz jazdy samochodem.

Soczewki z poliwęglanu – to stosunkowo nowy wynalazek. Szkła zrobione z tego materiału są nadzwyczaj lekkie i cienkie, co podnosi ich komfort noszenia, trwałe i wytrzymałe na wszelkiego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Nadają się do stosowania w oprawkach na żyłkę oraz tzw. patent. Bardzo często stosowane w sportowych okularach, które narażone są na upadki czy uderzenia podczas aktywności fizycznej. To produkty, których wysoka jakość idzie w parze z dobrą ceną.

Soczewki fotochromowe – to szkła, które zyskały popularność parę lat temu. Reagują na światło i w przypadku „wykrycia” większej ilości promieniowania UV zmieniają swój kolor na ciemniejszy, tym samym blokując szkodliwe promieniowanie. To z kolei sprawia, że komfort widzenia ulega znacznej poprawie. Dzięki zastosowaniu tych soczewek w okularach udało się stworzyć produkty uniwersalne, z których można korzystać zarówno w domu, jak i na zewnątrz. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy często zapominają zabrać ze sobą okulary przeciwsłoneczne.