Epidemia krótkowzroczności

Epidemia krótkowzroczności, czyli przypadłość młodego pokolenia

Występowanie wad wzroku może być uwarunkowane rozmaitymi czynnikami. Nie da się jednak nie zauważyć, że obecnie czynniki środowiskowe zdają się odgrywać decydującą rolę w rozwoju krótkowzroczności. Styl życia młodych ludzi, zapatrzonych w wyświetlacze urządzeń mobilnych, zdecydowanie nie wpływa dobrze na ich wzrok. Doszło nawet do tego, że zaczęto używać sformułowania epidemia krótkowzroczności.

Czym jest krótkowzroczność?

Krótkowzroczność to wada wzroku, w przebiegu której tor optyczny oka skupia obraz przed siatkówką. Jednym z powodów jej występowania jest nieprawidłowa budowa oka. Osoba borykająca się z tą wadą doskonale widzi przedmioty znajdujące się blisko, natomiast to, co znajduje się daleko, jest rozmazane. Nieostre widzenie przedmiotów znajdujących się w oddali znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie. Przykładowo dzieci w wieku szkolnym mają trudności z odczytaniem informacji, jakie nauczyciel zapisuje na tablicy. Krótkowzroczność bywa też niebezpieczna – wyobraźmy sobie kierowcę, który dopiero w ostatniej chwili zauważa zbliżający się pojazd…

Krótkowzroczność a najnowsze technologie

Epidemia krótkowzroczności?

Krótkowzroczność zawsze była jedną z najczęściej występujących wad wzroku. Jednak to, co dzieje się w ostatnich latach sprawia, że okuliści bija na alarm. Wielu z nich mówi o epidemii krótkowzroczności wśród młodych ludzi. Krótkowzroczności spowodowanej czynnikami środowiskowymi, a przede wszystkim wielogodzinnym wpatrywaniem się w komputery, tablety i ekrany smartfonów.

Rozwój nowoczesnych technologii a problemy ze wzrokiem

Na komputer czy telefon nie da się patrzeć z daleka, zatem wpatrujemy się w te urządzenia z niewielkiej odległości. Często jest to wiele godzin bez absolutnie żadnej przerwy. Gałka oczna nie wykonuje żadnych skomplikowanych ruchów, a w końcu trwale się wydłuża. Tym samym zyskujemy łatwość oglądania przedmiotów, które znajdują się blisko, ale zaczynamy mieć problemy z wyraźnym widzeniem przedmiotów usytuowanych daleko.

Przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach a krótkowzroczność

Telewizja, komputer czy tablet to urządzenia, których używamy w pomieszczeniach. Zauważmy jednak, że ciągłe przebywanie w czterech ścianach także nie wpływa dobrze na narząd wzroku. Pomijając kwestie związane z klimatyzowaniem i ogrzewaniem pomieszczeń, a więc zespołem suchego oka, należy wspomnieć, że podczas przebywania w pomieszczeniach oczy nie mają zbyt wielu okazji do patrzenia w dal. Zatem epidemia krótkowzroczności rozwija się szybciej u osób, które mają mało kontaktu ze światłem naturalnym oraz są mało aktywne fizycznie.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *