Rodzaje okularów

Rodzaje okularów – mini przewodnik

Ogólnie rzecz ujmując, okulary możemy podzielić na korekcyjne, przeciwsłoneczne i tzw. „zerówki”. Okulary korekcyjne to takie, których zadaniem jest korekcja wad wzroku, powstrzymanie dalszego rozwoju wady i usprawnienie widzenia. Okulary przeciwsłoneczne mają chronić wzrok przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Z kolei „zerówki” to najczęściej modny gadżet, który ma dopełnić całości stylizacji. Zarówno okulary korekcyjne, przeciwsłoneczne, jak i „zerówki” mogą być wyposażone w dodatkowe powłoki, na których podstawie wyszczególniamy kolejne rodzaje okularów.

Soczewka – najważniejszy element okularów

Kształt i wygląd oprawek okularowych ma znaczenie. Nie można powiedzieć, że nie ma, bo przecież to on wpływa na wygląd naszej twarzy i komfort użytkowania okularów, a co za tym idzie – nasze samopoczucie. Mimo to znacznie ważniejszym elementem są soczewki. To one odpowiadają za prawidłowe widzenie i bezpieczeństwo oczu.

Nie wszyscy o tym wiedzą, ale rodzaj soczewki może wpływać nie tylko na to, jak wyraźnie widzimy z danej odległości, ale także na kontrast, eliminację odblasków czy łatwość czyszczenia okularów. Skoro soczewka jest tak istotna, nie ma nic dziwnego w tym, że to ona determinuje rodzaje okularów.

Właściwości soczewek a rodzaje okularów

Współcześnie soczewki okularowe produkuje się z wysokiej jakości tworzyw sztucznych. W przeciwieństwie do soczewek szklanych, mogą pełnić wiele dodatkowych i niezwykle przydatnych funkcji.

Okulary i ich rodzaje

Z pewnością warto wspomnieć o soczewkach i okularach progresywnych. Dzięki nim widzimy doskonale zarówno to, co znajduje się blisko, jak i to, co położone jest daleko od nas. Po czterdziestym roku życia noszenie tego typu okularów bywa konieczne. W tym czasie soczewka oka może stracić elastyczność i tym samym zdolność wyraźnego widzenia z bliska. Okulary progresywne wyrównują tę niedogodność.

Popularnym i przydatnym rodzajem soczewek są także soczewki fotochromowe, które wewnątrz pomieszczeń wyglądają zwyczajnie (są przezroczyste), a na zewnątrz ulegają przyciemnieniu. Mogą zatem z powodzeniem zastąpić okulary przeciwsłoneczne.

 

Kolejnym wartym uwagi rodzajem soczewek są te oznaczone symbolem PNX – są to soczewki niemal niezniszczalne. Idealne dla osób aktywnych fizycznie, zapominalskich i nieporadnych, a także będących w ciągłym ruchu dzieci. Soczewki PNC śmiało można nazwać produktami do zadań specjalnych.

Osoby, która mają dużą wadę wzroku, powinny wybrać soczewki asferyczne. W innym wypadku narażą się na to, że ich oczy w okularach będą wyglądać na znacznie powiększone lub znacznie pomniejszone. Soczewka asferyczna eliminuje tego typu przekłamania.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *