Rodzaje okularów – mini przewodnik
Ogólnie rzecz ujmując, okulary możemy podzielić na korekcyjne, przeciwsłoneczne i tzw. „zerówki”. Okulary korekcyjne to takie, których zadaniem jest korekcja wad wzroku, powstrzymanie dalszego rozwoju wady i usprawnienie widzenia. Okulary przeciwsłoneczne mają chronić wzrok przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Z kolei „zerówki” to najczęściej modny gadżet, który ma dopełnić całości stylizacji. Zarówno okulary korekcyjne, przeciwsłoneczne, jak i „zerówki” mogą być wyposażone w dodatkowe powłoki, na których podstawie wyszczególniamy kolejne rodzaje okularów.
Soczewka – najważniejszy element okularów
Kształt i wygląd oprawek okularowych ma znaczenie. Nie można powiedzieć, że nie ma, bo przecież to on wpływa na wygląd naszej twarzy i komfort użytkowania okularów, a co za tym idzie – nasze samopoczucie. Mimo to znacznie ważniejszym elementem są soczewki. To one odpowiadają za prawidłowe widzenie i bezpieczeństwo oczu.
Nie wszyscy o tym wiedzą, ale rodzaj soczewki może wpływać nie tylko na to, jak wyraźnie widzimy z danej odległości, ale także na kontrast, eliminację odblasków czy łatwość czyszczenia okularów. Skoro soczewka jest tak istotna, nie ma nic dziwnego w tym, że to ona determinuje rodzaje okularów.
Właściwości soczewek a rodzaje okularów
Współcześnie soczewki okularowe produkuje się z wysokiej jakości tworzyw sztucznych. W przeciwieństwie do soczewek szklanych, mogą pełnić wiele dodatkowych i niezwykle przydatnych funkcji.
Z pewnością warto wspomnieć o soczewkach i okularach progresywnych. Dzięki nim widzimy doskonale zarówno to, co znajduje się blisko, jak i to, co położone jest daleko od nas. Po czterdziestym roku życia noszenie tego typu okularów bywa konieczne. W tym czasie soczewka oka może stracić elastyczność i tym samym zdolność wyraźnego widzenia z bliska. Okulary progresywne wyrównują tę niedogodność.
Popularnym i przydatnym rodzajem soczewek są także soczewki fotochromowe, które wewnątrz pomieszczeń wyglądają zwyczajnie (są przezroczyste), a na zewnątrz ulegają przyciemnieniu. Mogą zatem z powodzeniem zastąpić okulary przeciwsłoneczne.
Kolejnym wartym uwagi rodzajem soczewek są te oznaczone symbolem PNX – są to soczewki niemal niezniszczalne. Idealne dla osób aktywnych fizycznie, zapominalskich i nieporadnych, a także będących w ciągłym ruchu dzieci. Soczewki PNC śmiało można nazwać produktami do zadań specjalnych.
Osoby, która mają dużą wadę wzroku, powinny wybrać soczewki asferyczne. W innym wypadku narażą się na to, że ich oczy w okularach będą wyglądać na znacznie powiększone lub znacznie pomniejszone. Soczewka asferyczna eliminuje tego typu przekłamania.