Okulary na zimę

Wybieramy okulary na zimę

Nowe kolekcje okularów przeciwsłonecznych pojawiają się w sklepach na początku sezonu wiosenno-letniego. Latem chętnie sięgamy po przyciemniane soczewki, chcąc chronić wzrok przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym, a kiedy nadchodzą chłodniejsze dni, chowamy okulary do szuflady. Czy słusznie? Okazuje się, że nie – okulary przeciwsłoneczne przydają się przez cały rok, a szczególnie zimą. Promienie słoneczne, które odbijają się od śniegu, bywają groźniejsze dla oczu aniżeli ostre słońce w środku lata. Okulary na zimę są zatem koniecznością.

Ślepota śnieżna – przypadłość himalaistów

Ostatnie zimy w Polsce nie należały do szczególnie srogich. Zwykle temperatury oscylują w okolicy 0OC, wieje wiatr, a po niebie snują się chmury. Sporadycznie pojawia się śnieg, a to przecież on, w połączeniu z ostrym słońcem, powoduje dyskomfort oczu. Wzrok atakowany jest ze zdwojoną siłą poprzez bezpośrednio padające promienie słoneczne, jak i te, które odbijają się od śniegu. Dlatego też o noszeniu okularów przeciwsłonecznych warto pamiętać szczególnie wtedy, gdy zalega śnieg i świeci ostre słońce.Okulary na zimową porę

Zdecydowanie większą wiedzę na ten temat mają himalaiści. Ryzyko zachorowania na ślepotę śnieżną wzrasta wraz z wysokością, na jaką zdołają się wspiąć. Poza tym pamiętajmy, że spędzają na śniegu i lodzie długie godziny. Dopóki nie zapadnie zmrok lub nie schronią się w namiocie, ich oczy nie odpoczywają. Ich okulary muszą być zatem produktem najwyższej jakości, wykonanym przy użyciu najnowszych technologii.

Okulary na zimę, jakich używa „zwykły” człowiek nie muszą być tak doskonałe, niemniej warto wybierać produkty od sprawdzonych producentów.

Jakie okulary na zimę wybrać?

Na co dzień w zupełności wystarczą okulary, jakich używaliśmy latem. Ważne, by posiadały ciemne soczewki i wysokie filtry UV. Raczej unikamy okularów z bazarów i marketów, ponieważ zwykle są wykonane z niskiej jakości tworzyw sztucznych, a stopień, w jakim chronią oczy także pozostawia wiele do życzenia. Lepiej wybrać okulary z salonu optycznego lub sklepu, który zajmuje się sprzedażą wysokiej jakości artykułów optycznych (zobacz sklep Eyemasters).

Miłośnicy białego szaleństwa powinni wybrać sportowe okulary na zimę. Sporty zimowe obarczone są sporym ryzykiem wystąpienia kontuzji, zatem ważne jest, by podczas upadku okulary nie uległy zniszczeniu, a ich części nie wbiły się w twarz czy narząd wzroku.

Poza tym okulary sportowe spełniają szereg dodatkowych funkcji – nie tylko chronią wzrok przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym i odblaskami, ale także przed mroźnym powietrzem, porywistym wiatrem czy opadami śniegu, które w znaczącym stopniu utrudniają poprawne widzenie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *