Jak dobrać okulary

Jak dobrać okulary? Na co zwrócić uwagę?

Zakup okularów, czy to korekcyjnych, czy też przeciwsłonecznych nie powinien być kwestią przypadku. To prawda, że często na okulary przeciwsłoneczne decydujemy się spontanicznie, bo akurat konkretne wpadły nam w oko na bazarze czy w markecie. Zwykle nie jest to jednak najlepszy wybór, gdyż okulary bazarowe wykonane są z kiepskiej jakości materiałów i nie posiadają filtrów UV. Zatem zarówno okulary przeciwsłoneczne, jak i korekcyjne kupujemy w salonie optycznym. Pozostaje tylko pytanie, jak dobrać okulary?

Jak dobrać okulary przeciwsłoneczne?

W tym przypadku najważniejszą kwestią są filtry UV, najlepiej UV 400. Wielogodzinny pobyt na ostrym słońcu bez odpowiednich filtrów może wywołać ból głowy. Oczy będą suche, zaczerwienione i piekące. Może dojść do trwałego uszkodzenia narządu wzroku. Dlatego wybierając okulary przeciwsłoneczne dokładnie sprawdzajmy jakość filtrów (markowe okulary z wysokim filtrem UV znajdziesz na eyemasters.pl). Kolor soczewki ma mniejsze znaczenie, choć utarło się przekonanie, że bardzo ciemne, czarne szkła lepiej chronią wzrok i nie przekłamują kolorów, co jest istotne w przypadku kierowców. Jeśli chodzi o okulary przeciwsłoneczne ważna jest również jakość materiałów, z jakich zostały wykonane, gdyż okulary tego typu często zdejmujemy i przenosimy w torebce, plecaku, zostawimy na plażowym kocu.

Jak dobrać okulary korekcyjne?

W przypadku okularów korekcyjnych najważniejszą kwestią jest odpowiedni dobór mocy szkieł mających korygować wadę wzroku. Najlepiej, by receptę na okulary wystawił lekarz okulista, choć moc szkieł może również określić przeszkolony pracownik salonu optycznego. Kolejną istotną kwestią jest wybór odpowiedniej soczewki okularowej. Wykonywanie niektórych zawodów jest znacznie utrudnione, jeżeli soczewka nie będzie wyposażona w odpowiednią powłokę. Przykładowo, osoby spędzające wiele godzin za kierownicą samochodu powinny zdecydować się na soczewki z powłoką antyrefleksyjną, która znacznie ograniczy powstawanie odbłysków. Z kolei ci, którzy pracują wyłącznie przy komputerze, powinni rozważyć zakup soczewek blue control, dzięki czemu ich wzrok nie będzie się zbyt szybko męczył. Osobną kwestią jest dobór okularów do kształtu twarzy.

Jak dobrać okulary dla dzieci?

W tym przypadku niekiedy trzeba się wykazać anielską cierpliwością. Trudno wytłumaczyć dziecku, zwłaszcza małemu, że musi nosić okulary dla własnego dobra. Dlatego ważne jest, by w prosty ale interesujący sposób potrafili zachęcić brzdąca do noszenia okularów także pracownicy salonu optycznego. Także oni powinni poinstruować dziecko jak należy dbać o okulary – czyścic je i przechowywać. Okulary dla małego dziecka muszą być wygodne i trwałe. Dzieci są niezwykle energiczne, a przy tym często nieuważne, dlatego jakość materiałów, z których zostały wykonane okulary ma niemałe znaczenie. Oprócz tego warto zadbać o to, by okulary się dziecku po prostu podobały. Wybór okularów dla najmłodszych jest naprawdę szeroki.