Najważniejsze zmysły

Jak postrzegamy świat

Świat wokół nas jest postrzegany przez nasze zmysły. Co ciekawe, nie ma świata obiektywnego, który byłby prawdziwy dla wszystkich. Tak jak nie ma dwóch identycznych osób niemożliwe jest jednorodne postrzeganie świata. Mimo, że nasze zmysły działają na tej samej zasadzie umysł każdego z nas jest inny i niemożliwy do poznania. Stąd różnice w postrzeganiu świata. Co ciekawe, czasem są to naprawdę znaczne różnice.

Jeden dźwięk dla kogoś może być piękną melodią, dla innej osoby natomiast będzie zwykłym szumem lub jazgotem, który jest nie do wytrzymania. Podobnie ma się kwestia z wszystkimi innymi zmysłami. Szczególnie ciekawym przypadkiem jest na pewno zmysł wzroku. Wiemy przecież jak trudno opisać słowami kolor. Zresztą każda próba opisania odbieranych zmysłowo elementów świata jest do pewno stopnia klęską. Dlaczego?

Najważniejsze zmysły – zmysł wzroku i co dalej

Słowa i język działają przecież na zasadzie umowy społecznej. Same w sobie nic tak naprawdę nie oznaczają. Słowo niebieski nie zawiera w sobie esencji niebieskości i co ważne dla każdego oznacza troszeczkę coś innego. Faktem są chociażby przecież znaczne różne w postrzeganiu koloru pomiędzy mężczyznami a kobietami. Faktem jest także niezwykła trudność opisania kolorów osobie, która od dziecka jest niewidoma. Najważniejsze zmysły kojarzą się wielu osobom właśnie ze zmysłem wzroku. Co ciekawe, zmysł wzroku jest zatem inny u każdego, umożliwia nam jednak coś pięknego, a mianowicie możliwość postrzegania świata w pełni, w jego niezwykłej głębi i intensywności.

Aby takie postrzeganie było w ogóle możliwe należy przede wszystkim odpowiednio dbać o najważniejsze zmysły, a przede wszystkim o zmysł wzroku. Wiadomo przecież, że nasze oczy są niezwykle wrażliwe, a w dzisiejszym świecie są w szczególności narażone na różnego rodzaju szkodliwe czynniki. Wystarczy choćby pomyśleć o takich kwestiach jak: długie godziny pracy przy komputerze, czas spędzany na wpatrywaniu się w ekran laptopa czy smartphone czy praca w sztucznym oświetleniu. Wszystkie te czynniki negatywnie wpływają na wszystkie nasze najważniejsze zmysły, a co z tym idzie na nasze postrzeganie świata. Pamiętajmy zatem o ochronie oczu tak aby nasz świat pozostał kolorowy.

Podsumowując, najważniejsze zmysły dla każdego będą czymś innym. Pewne jednak jest, że bez nich i ich sprawnego funkcjonowania niemożliwe byłoby postrzeganie świata i czerpanie radości z otaczającej nas pięknej rzeczywistości. Warto o tym pamiętać i odpowiednio dbać o zdrowie naszego organizmu i sprawne działanie wszystkich jego części, a zmysłów przede wszystkim.