choroby i wady wzroku

Jakie choroby i wady wzroku są spotykane najczęściej

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka, który pozwala mu poznawać świat, uczyć się i rozumieć przeróżne zjawiska. Niestety z biegiem lat coraz więcej osób narzeka na problemy z widzeniem. Pojawiają się u nich schorzenia, które koniecznie trzeba leczyć nosząc korekcyjne okulary lub soczewki bądź wykonując stosowny zabieg. W tym artykule napiszemy o tym, które z chorób i wad wzroku są tymi najpopularniejszymi. Zapraszamy!

  1. Krótkowzroczność – to schorzenie, które dotyka coraz więcej osób i ujawnia się w coraz młodszym wieku. To wada, która może być zarówno wrodzona, jak i nabyta. Najczęściej jej pierwsze objawy można zaobserwować u dzieci między 8. a 12. rokiem życia oraz młodzieży dobiegającej 20-stki. Jej charakterystyczną cechą jest to, że przedmioty znajdujące się bliski widzi się bardzo dobrze i wyraźnie, natomiast to co odległe staje się rozmazane i nieraz trudno określić kształt. Przyczyną powstania tej wady jest niewłaściwy kształt oka, który sprawia, iż światło skupia się przed siatkówką a nie bezpośrednio na niej. Dotyka coraz więcej osób, zwłaszcza tych, które często przesiadują przed ekranem monitora lub dużo czytają przy nieodpowiednim świetle. Leczenie odbywa się poprzez noszenie odpowiednio dobranych okularów lub soczewek. W bardzo ciężkich przypadkach stosuje się też zabieg refrakcji, który przywraca odpowiedni kształt oka.
  2. Dalekowzroczność – to druga pod względem częstotliwości występowania refrakcyjna wada wzroku. Schorzenie może rozwinąć się u każdego, jednak w większości przypadków jest dziedziczne. Dość często występuje u dzieci, ale wraz z ich wzrostem zanika. Polega na tym, że osoba widzi ostro i wyraźnie przedmioty znajdujące się daleko, natomiast jakość widzenia zdecydowanie pogarsza się, gdy patrzy na rzeczy znajdujące się blisko. Dzieje się tak, ponieważ światło nie jest skupiane na siatkówce oka, tylko za nią. Leczenie przebiega tak samo, jak w przypadku krótkowzroczności. Konieczne jest ciągłe noszenie okularów lub soczewek korekcyjnych. U części cierpiących na tą wadę przeprowadza się też zabieg refrakcji.
  3. Astygmatyzm – przyczyną powstania tej wady wzroku jest nieprawidłowa krzywizna rogówki, w efekcie czego światło nie dociera do siatkówki w taki sposób jak powinno, przez co osoba, która ją posiada widzi zniekształcone lub niewyraźne kontury przedmiotów. Może pojawić się u osób, które bardzo dużo czytają lub pracują przed komputerem (są to czynności wymagające długiego skupiania wzroku w jednym, znajdującym się blisko punkcie). Niejednokrotnie towarzyszy daleko- i krótkowzroczności. U osób z niewielkim astygmatyzmem nie wdraża się leczenia, natomiast pacjenci z dużą wadą muszą nosić okulary lub soczewki kontaktowe. Możliwe jest także przeprowadzenie zabiegu refrakcji.
  4. Zwyrodnienie plamki żółtej – to choroba, której przyczyna tkwi w uszkodzeniu plamki żółtej oka, czyli miejsca, które odpowiada za widzenie środkowe. W początkowym stadium rozwoju objawia się niewyraźnym lub rozmytym widzeniem, jednak w miarę jej postępowania w centrum pola widzenia mogą zacząć pojawiać się ciemne plamy. Nieleczone schorzenie niestety prowadzi do całkowitego zaniku wzroku. Choroba najczęściej dotyka osoby po 60. roku życia. Szczególnie narażeni są na nią palacze. Może objąć jedno lub oboje oczu. Schorzenie jest nieuleczalne, ale można znacznie opóźnić stadium jej rozwoju poprzez przyjmowanie specjalnych preparatów hamujących rozwój plamki żółtej.
  5. Jaskra – choroba, która skutkuje trwałym uszkodzeniem nerwu wzrokowego. Schorzenie objawia się nadmiarem ilości płynu regulującego ciśnienie w oku, co skutkuje uszkodzeniem nerwu i prowadzi do ślepoty. Najczęściej zapadają na nią osoby starsze, niemniej jednak dość często pojawia się też u osób cierpiących na daleko- i krótkowzroczność, osób stosujących diety, mających problem z ciśnieniem krwi i zmagających się z ciągłymi migrenami. Czasem rozwija się też u osób, które doznały urazu oka. Chorobę można wyleczyć stosując krople wyrównujące ciśnienie w oku lub poddając się operacji.