okulary przeciwsłoneczne a zdrowie

 

Wybór okularów przeciwsłonecznych zwykle podyktowany jest ich wyglądem. Przyciemniane okulary masowo kupuje się na bazarach i w marketach. Są modne, tanie i na wyciągnięcie ręki. Mają dopełnić całości stylizacji i dobrze prezentować się na twarzy. Mają też chronić oczy przed ostrym słońcem, ale czy rzeczywiście bazarowe okulary pełnią funkcję ochronną? Niestety zazwyczaj nie, a pamiętajmy, że okulary przeciwsłoneczne a zdrowie oczu to bardzo istotna zależność.

Moda i komfort noszenia okularów też mają znaczenie

Dobre okulary przeciwsłoneczne jednocześnie mogą być modne. Nikt nie neguje tego, że ładny wygląd okularów ma znaczenie, ale nie wolno zapominać o filtrach UV. Na rynku optycznym znajdziemy oprawki różnych, wiodących firm, w rozmaitych rozmiarach, kształtach i kolorach. Każdy, nawet najbardziej wymagający klient, z pewnością znajdzie coś dla siebie. Podążanie za trendami nie każdego jednak interesuje, bo ważniejsze od mody okazuje się dobre dopasowanie okularów do charakteru i wyglądu ich posiadacza. Zakupione oprawki nie muszą podobać się wszystkim. Istotne, że odpowiadają gustom jednej, konkretnej osoby.

A co z komfortem użytkowania?

Okulary z kolorowymi soczewkami muszą pasować do usposobienia użytkownika – stanowić dodatek stylizacyjny, podkreślić urodę, a nie karykaturalnie przebierać. Ważne jest odpowiednie dopasowanie oprawek do kształtu twarzy. Nie mogą uciskać nosa, ani się z niego zsuwać. Irytujące są także zbyt luźne/ciasne zauszniki. Okulary przeciwsłoneczne niekiedy nosi się bardzo długo, np. podczas jazdy samochodem czy wielogodzinnego pobytu na plaży, dlatego komfort ich użytkowania jest niezwykle istotny.

Okulary przeciwsłoneczne a zdrowie

Okulary przeciwsłoneczne powstały z myślą o ochronie oczu pilotów i sportowców. Dziś z powodzeniem noszą je osoby różnych profesji, ale idea pozostaje ta sama – ochrona narządu wzroku przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Czym jest promieniowanie słoneczne i dlaczego jest szkodliwe?

Energia słoneczna dociera do Ziemi w postaci fal elektromagnetycznych różnej długości. W zależności od wspomnianej długości, wyróżniamy promieniowanie ultrafioletowe, widzialne oraz podczerwone. Nie wszystkie rodzaje promieniowania są równie szkodliwe dla zdrowia człowieka. W temacie „Okulary przeciwsłoneczne a zdrowie” mówi się o pierwszym rodzaju promieniowanie, a więc promieniach UV. Ultrafiolet niszczy żywe komórki. Odpowiada za poparzenia, wpływa na przesuszenie skóry i szybsze jej starzenie się, powoduje przebarwienia. Jeśli chodzi o narząd wzroku, dłuższe przebywanie na ostrym słońcu powoduje ból i zaczerwienienie oczu. Promieniowanie wnikające do tkanki oka, może spowodować jej trwałe uszkodzenie, mimo, iż oko wyposażone jest w mechanizmy obronne, takie jak zwężanie źrenicy czy mrużenie powiek.

Okulary z filtrem UV

Najlepsze są okulary z wysokim filtrem – co najmniej 400UV. Taka ochrona wystarcza, by szkodliwe promieniowanie nie przenikało przez soczewkę okularów. Osoby spędzające długie godziny w samochodzie, powinny pomyśleć dodatkowo o wyborze soczewek wzbogaconych w polaryzację. Natomiast kolor soczewki nie wpływa na stopień ochrony oczu, ale powoduje pewne różnice w sposobie widzenia. Jeżeli chcemy, by okulary przeciwsłoneczne a zdrowie szły w parze, zdecydujmy się na zakup w salonie optycznym – stacjonarnym, bądź na stronie internetowej (sprawdź na eyemasters.pl). Popularne salony optyczne oferują szeroki wybór markowych okularów przeciwsłonecznych z wysokim filtrem UV.