Okulary pilotki

Okulary pilotki nie tylko dla lotników

oprawki pilotkiTo prawda, że początki powstawania okularów przeciwsłonecznych są ściśle powiązane z zawodem lotnika. Okulary miały ułatwiać im wykonywanie obowiązków w czasie, gdy świeciło ostre słońce. Tak też się stało, dzięki ciemnym szkłom latanie w słońcu przestało być katorgą. Dość szybko zorientowano się jednak, że okulary pilotki mogą być przydatne także podczas wykonywania innego rodzaju aktywności.

Kultowy model okularów – Aviator

Pilotkami nazywamy opracowany przez markę Ray-ban model okularów o nazwie Aviator. To właśnie ich powstawanie wiązało się z rozwojem lotnictwa, a szczególnie Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Okulary pilotki miały zapewnić pilotom ochronę przed ostrym słońcem, a jednocześnie w żaden sposób nie ograniczać widoczności. Jakość widzenia na wysokościach musi być doskonała.

Pierwsze, słynne obecnie na cały świat okulary Ray-ban otrzymały nazwę Aviator. Miały zielone soczewki i ciekawy kształt. Początkowo służyły wyłącznie pilotom, ale już wkrótce mógł je kupić każdy, kto miał na to ochotę i fundusze.

Okulary pilotki – fenomen popularności

Aviatory szybko stały się modne za sprawą gwiazd kina i sceny muzycznej. Chętnie nosili je artyści, którzy zarówno na scenie, jak i w życiu prywatnym pragnęli wyglądać zjawiskowo. Szczególnie duży wzrost popularności nastąpił po premierze filmu „Top Gun” z Tomem Cruisem w roli głównej. Przystojny aktor odgrywał rolę pilota, który nosił w filmie Aviatory. Podbił wówczas serca wielu kobiet, a noszone prze niego okulary zaczęły być rozchwytywane przez mężczyzn, którzy chcieli go naśladować.

Okulary pilotki chętnie nosili także inni artyści, m.in.: Sylvester Stallone, Paul McCartney, Ringo Star, James Dean, Michael Jackson i Brad Pitt, a także przedstawicieli płci żeńskiej, czyli Angelina Jolie, Jennifer Aniston, Megan Fox czy Hilary Duff.

Okulary Aviator dzisiaj

Marka Ray-ban nie zrezygnowała z produkcji modelu Aviator. Dziś dostępny jest w wielu sklepach internetowych (zobacz Eyemasters) i salonach optycznych zlokalizowanych w różnych zakątkach świata. Okulary pilotki doczekały się licznych, choć raczej drobnych modyfikacji – dziś kupimy je w rozmaitych wariantach kolorystycznych, z mocniejszą lub delikatniejszą oprawą.

Aviator to model ponadczasowy – nic nie wskazuje na to, by w kolejnych latach zaniechano jego produkcji. Okulary są wygodne, trwałe, ładne, a przy tym doskonale spełniają swoją podstawową funkcję, jaką jest ochrona oczu przed groźnym promieniowaniem słonecznym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *