Okulary pilotki

Okulary pilotki nie tylko dla lotników

oprawki pilotkiTo prawda, że początki powstawania okularów przeciwsłonecznych są ściśle powiązane z zawodem lotnika. Okulary miały ułatwiać im wykonywanie obowiązków w czasie, gdy świeciło ostre słońce. Tak też się stało, dzięki ciemnym szkłom latanie w słońcu przestało być katorgą. Dość szybko zorientowano się jednak, że okulary pilotki mogą być przydatne także podczas wykonywania innego rodzaju aktywności.

Kultowy model okularów – Aviator

Pilotkami nazywamy opracowany przez markę Ray-ban model okularów o nazwie Aviator. To właśnie ich powstawanie wiązało się z rozwojem lotnictwa, a szczególnie Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych. Okulary pilotki miały zapewnić pilotom ochronę przed ostrym słońcem, a jednocześnie w żaden sposób nie ograniczać widoczności. Jakość widzenia na wysokościach musi być doskonała.

Pierwsze, słynne obecnie na cały świat okulary Ray-ban otrzymały nazwę Aviator. Miały zielone soczewki i ciekawy kształt. Początkowo służyły wyłącznie pilotom, ale już wkrótce mógł je kupić każdy, kto miał na to ochotę i fundusze.

Okulary pilotki – fenomen popularności

Aviatory szybko stały się modne za sprawą gwiazd kina i sceny muzycznej. Chętnie nosili je artyści, którzy zarówno na scenie, jak i w życiu prywatnym pragnęli wyglądać zjawiskowo. Szczególnie duży wzrost popularności nastąpił po premierze filmu „Top Gun” z Tomem Cruisem w roli głównej. Przystojny aktor odgrywał rolę pilota, który nosił w filmie Aviatory. Podbił wówczas serca wielu kobiet, a noszone prze niego okulary zaczęły być rozchwytywane przez mężczyzn, którzy chcieli go naśladować.

Okulary pilotki chętnie nosili także inni artyści, m.in.: Sylvester Stallone, Paul McCartney, Ringo Star, James Dean, Michael Jackson i Brad Pitt, a także przedstawicieli płci żeńskiej, czyli Angelina Jolie, Jennifer Aniston, Megan Fox czy Hilary Duff.

Okulary Aviator dzisiaj

Marka Ray-ban nie zrezygnowała z produkcji modelu Aviator. Dziś dostępny jest w wielu sklepach internetowych (zobacz Eyemasters) i salonach optycznych zlokalizowanych w różnych zakątkach świata. Okulary pilotki doczekały się licznych, choć raczej drobnych modyfikacji – dziś kupimy je w rozmaitych wariantach kolorystycznych, z mocniejszą lub delikatniejszą oprawą.

Aviator to model ponadczasowy – nic nie wskazuje na to, by w kolejnych latach zaniechano jego produkcji. Okulary są wygodne, trwałe, ładne, a przy tym doskonale spełniają swoją podstawową funkcję, jaką jest ochrona oczu przed groźnym promieniowaniem słonecznym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *