okulary lenonki z ciekawymi oprawkami

Chyba trudno byłoby znaleźć osobę, która chociaż raz nie słyszałaby o okularach lenonkach. Ich wygląd jest bardzo charakterystyczny, a one same kojarzone z Johnem Lennonem, który wylansował modę na ich noszenie w latach 60. i 70. XX w. Ten typ okularów stał się jego znakiem rozpoznawczym, w związku z czym od jego nazwiska postanowiono utworzyć ich nazwę. Co trzeba o nich wiedzieć, kto może je nosić i do czego będą pasować? Odpowiedzi na te pytania udzielam poniżej.

Okulary lenonki zyskały ogromną popularność wśród społeczności hipisów, z którą mocno związał się sam John Lennon i cały zespół Beatlesi, do którego należał. Szczególnie lubiane były te z przyciemnionymi szkłami, ale i klasyczne cieszyły się sporym powodzeniem. Ich design jest wyjątkowy za sprawą okrągłych, niewielkich rozmiarów soczewek otoczonych cienkimi, metalowymi oprawkami. Całość wygląda bardzo klasycznie, delikatnie i elegancko. Nie rzucają się tak mocno w oczy, jak np. model Wayfarer, więc będą odpowiednie dla tych, którzy cenią sobie dyskretną klasykę. Mało kto jednak wie, że miały swojego poprzednika – okulary „windsor”. Były one bardzo podobne do klasycznych lenonek, z tym że ich oprawki nie były całkiem okrągłe, a ich zauszniki były sprężyste, na końcach zawinięte i posiadały małe kuleczki.

Co więcej, aktualna wersja lenonek posiada większe soczewki i oprawki wykonane z plastiku, a nie tak jak kiedyś z metalu. Występują zarówno w wersji korekcyjnej, jak i przeciwsłonecznej. Okulary lenonki powinny nosić osoby o trójkątnym, kwadratowym i owalnym kształcie twarzy. Natomiast zdecydowanie muszą ich unikać panie i panowie o okrągłej buzi, bo jeszcze bardziej podkreślą pełne kształty. Jeśli zaś chodzi o to, z czym je nosić, to doskonale komponują się z codziennym, jak i elegantszym strojem. Świetnie uzupełniają stylizacje utrzymane w rockowym, romantycznym i sportowym stylu. Będą też dobrze współgrać ze strojami utrzymanymi w styli boho i hippie.