Jak ważna jest ochrona oczu zimą?
Wydawać by się mogło, że o oczy szczególnie mocno należy dbać w sezonie letnim. Wówczas bowiem z nieba leje się żar, ostre słońce męczy wzrok i przyprawia o zawroty głowy. Rzeczywiście – latem należy w sposób wyjątkowy zadbać o wzrok, jednak ochrona oczu zimą również jest bardzo ważna.
Ochrona oczu zimą – na co zwrócić uwagę?
Odpowiednie oświetlenie
Zimą bardzo wcześnie zapada zmrok. Nie ma mowy o poczytaniu książki przy dziennym świetle. W trosce o oczy powinniśmy zadbać, by sztuczne światło miało odpowiednią moc. Czytanie w półmroku szybko zmęczy wzrok i odbierze przyjemność z lektury. Może również doprowadzić do pogorszenia wzroku. Dużą uwagę powinniśmy zwrócić na to, w jakim świetle nasze dzieci odrabiają lekcje. W pomieszczeniu powinno znajdować się oświetlenie centralne a oprócz niego jedna mniejsza lampka. Ustawiamy ją w taki sposób, by dobrze oświetlała zeszyt/książkę i by dziecko w trakcie pisania nie zasłaniało światła. Jeśli dziecko jest praworęczne, lampkę ustawiamy z lewej strony. Jeśli leworęczne – z prawej. Granie w gry komputerowe czy oglądanie telewizji również wymaga, by w pomieszczeniu było oświetlenie.
Krople nawilżające
Ochrona oczu zimą sprowadza się również do odpowiedniego nawilżania. Po pierwsze, mimo że jest zimno, dbamy o nawilżanie od środka, a więc pijemy dużo płynów. Po drugie, jeśli jest taka potrzeba, stosujemy krople nawilżające. Zimą znacznie więcej czasu spędzamy przed komputerem bądź ekranem telewizora, ponieważ aura nie sprzyja długim spacerom. To nie działa na korzyść naszych oczu, podobnie jak ogrzewane powietrze i częste zmiany temperatur.
Okulary przeciwsłoneczne
To nie prawda, że okulary przeciwsłoneczne (bogatą ofertę znajdziesz na eyemasters.pl) nosimy tylko latem, gdy żar leje się z nieba. Zimą również jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie promieni słonecznych. Warto zauważyć, że zimą oczy staja się wrażliwsze, ponieważ przez ponure, jesienne miesiące zdążyły odzwyczaić się od ostrego słońca. Tymczasem w miesiącach zimowych działa ono podwójnie – pada bezpośrednio z góry oraz odbija się od śniegu, lodu i wody. Iskrzący się śnieg powoduje trudności w widzeniu oraz bóle głowy. Stwarza prawdziwe niebezpieczeństwo na drogach czy stokach narciarskich. Tymczasem oślepiające odblaski można łatwo wyeliminować nosząc okulary przeciwsłoneczne z powłoką polaryzacyjną. Szczególnie polecane są one kierowcom oraz osobom aktywnie spędzającym czas na świeżym powietrzu. Ochrona oczu zimą obejmuje zatem także zakup, niezbyt modnych o tej porze roku, okularów przeciwsłonecznych.