
Czym są fotochromy i kto powinien w nie zainwestować?
Fotochromy to coś w rodzaju okularów korekcyjnych i przeciwsłonecznych w jednym. Wygodne rozwiązanie dla tych, którzy ze względu na wadę wzroku muszą nosić okulary przez cały czas, a przy tym dużo czasu spędzają na świeżym powietrzu.
Jak działają fotochromy?
Kolor soczewki w tego typu okularach zmienia się w zależności od natężenia światła słonecznego. Im ostrzejsze światło, tym ciemniejsza soczewka. Latem, w upalne dni, fotochromy robią się niemal tak ciemne, jak okulary przeciwsłoneczne. Oczywiście na zewnątrz pomieszczeń.
Fotochromy są charakterystyczne dla soczewek z tworzyw sztucznych, natomiast nie zbyt dobrze spisują się w połączeniu z soczewką szklaną.
Soczewki fotochromowe – dla kogo?
Fotochromy mogą zabarwiać się w różnym tempie. Jakość tych soczewek bywa różna – klienci zdecydowanie wolą te, które ciemnieją szybko i po wejściu do pomieszczenia równie szybko kolor tracą. Idealnie również, gdy okulary fotochromowe ciemnieją w samochodzie. Te najtańsze nie mają takich właściwości – jeśli ciemnieją, to tylko nieznacznie. Tymczasem niekiedy w trakcie jazdy samochodem naprawdę potrzebujemy ciemnych szkieł, które ochronią wzrok przez ostrym słońcem i odblaskami.
Soczewki fotochromowe to doskonałe rozwiązanie dla osób, które dużo czasu spędzają na zewnątrz pomieszczeń, a jednocześnie mają wadę wzroku, która wymaga ciągłego noszenia okularów korekcyjnych. W takiej sytuacji wymiana okularów korekcyjnych na przeciwsłoneczne nie zawsze jest możliwa. Innym rozwiązaniem jest noszenie soczewek kontaktowych w połączeniu z okularami przeciwsłonecznymi. Nie wszyscy jednak tolerują soczewki kontaktowe.
Jakość fotochromu
Jak zmierzyć jakość fotochromu i nie dać się oszukać? Jakość tę mierzymy porównując zabarwienie wstępne soczewki (czyli w pomieszczeniu) oraz czas uzyskiwania koloru i jego natężenie na zewnątrz. Dobrej jakości fotochrom w pomieszczeniu jest przejrzysty, natomiast szybko uzyskuje głęboki kolor podczas ekspozycji na światło słoneczne. Fotochromy zwykle zabarwiają się na brązowo, ale istnieją również soczewki pozyskujące kolor szary lub szaro-zielony.