
Oprawki okularów wykonuje się z różnych rodzajów materiałów m.in. metalu, tworzywa sztucznego czy nowoczesnego włókna węglowego. Co więcej, różnią się one między sobą kształtem, więc każdy może znaleźć takie, które podkreślą jego urodę i pomogą ukryć jej mankamenty. Jakie oprawki okularów wyróżniamy biorąc pod uwagę ich kształt? Krótkie zestawienie znajdziecie w dalszej części artykułu.
Oprawki okularów – dostępne rodzaje:
- Pilotki – nazywane również aviatorami. To cienkie oprawki z soczewkami w kształcie kropli łzy. Najwęższa część ich szkieł znajduje się tuż przy mostku. To dość uniwersalny fason, w którym niemal każdy wygląda dobrze, więc nie dziwi fakt, że od kilkudziesięciu lat utrzymują się na fali popularności.
- Kwadratowe – taki kształt posiada bardzo modny ostatnimi czasy model Wayfarer. Ramki i zauszniki są dość szerokie i masywne, więc mogą przytłaczać delikatną urodę i drobną buzię, jednak nie jest to regułą, a wszystko zależy od indywidualnych preferencji. Świetnie prezentują się w nich mężczyźni. Regularny kształt i odpowiednie proporcje to ich największe atuty.
- Prostokątne – to nieco wydłużony kształt, w którym szerokość oprawek jest większa niż wysokość. Eleganckie, stylowe i zawsze na czasie. Doskonale „wyostrzają” rysy zbyt okrągłej buzi.
- Kocie – bardzo kobiece i „zadziorne” oprawki okularów (dowiedz się więcej o oprawkach okularów). Ich charakterystyczną cechą są wydłużone i lekko uniesione ku górze zewnętrzne kąciki ramek. Zazwyczaj są dość szerokie i dobrze widoczne na twarzy. Mocno zwracają na siebie uwagę, w szczególności gdy zostaną ozdobione ciekawym wzorem np. w panterkę.
- Lenonki – to cienkie i okrągłe oprawki o średnich rozmiarach. Idealne dla osób o trójkątnej twarzy, ponieważ sprawiają, że wygląda łagodniej.
- Owalne – to oprawki okularów o nieco wydłużonym kształcie i zaokrąglonych konturach. Delikatne i klasyczne. Nie zakrywają zbyt dużej ilości twarzy, więc nadają się dla osób o drobniejszej buzi.
- Motylki – w oprawkach o takim charakterystycznym kształcie bardzo dobrze wyglądają panie. Ich zewnętrzna część jest znacznie szersza i wyższa niż wewnętrzna (ta znajdująca się przy mostku), dzięki czemu przypominają skrzydła motyli. Są dość duże, więc trzeba uważać, by nie przytłoczyły.